3D tisk je technologie, při kterém se z 3D modelu vytváří fyzický předmět. V PowerPrint3D využíváme technologie FDM (Fused deposition modeling). Základním principem této technologie je postupné nanášení jednotlivých vrstev plastového materiálu (filamentu). 3D tiskárna je něco jako řízená “tavná pistole“ . Ve žhavé trysce se rozžhaví materiál, který se poté vrstvu po vrstvě na sebe nanáší.

 

Cena tisku

Tisknout lze v několika povrchových kvalitách které ovlivňují celkovou dobu tisku, a tedy i cenu. Samozřejmě prototypové díly nebudou potřebovat tak vysokou povrchovou kvalitu jako díly pro modeláře či dekorativní doplňky. Tiskneme tryskami od 0.2 mm (pro detail) až po trysky 1 mm (rychlé prototypování) Pro přesnou kalkulaci nás

kontaktujte.

 

Materiál 3D výrobků

 

Tiskneme z materiálu ABS, PETG, PLA, HD PLA, Nylon, ASA.

 

ABS– Tento materiál je velice pevný. Jeho hlavními přednostmi jsou tepelná odolnost (odolává teplotám až 100 °C). Jeho nevýhodou je tepelná roztažnost. Při tisku větších předmětů se deformuje a někdy i praská při nestálé teploty kolem tiskárny. Ale toto u nás nehrozí, jelikož máme tiskárnu zakrytovanou a kolem tiskárny stálou teplotu, čili tiskneme i veliké díly z tohoto materiálu.

PETG– Tento materiál máme v ruce v podstatě dennodenně. Jsou z něj vyrobeny lahve na nápoje. Jeho výhody teplotní odolnost, nízká teplotní roztažnost a odolnosti vůči venkovní vlivům. Nevýhodou je omezené množství barev.

PLA– Tento materiál je vyrobený z kukuřičného škrobu. Jeho hlavní výhodou je velice nízká tepelná roztažnost a snadný tisk (vysoké rychlosti/nižší cena). Velice dobře se dá použít při tisku větších předmětů. Jeho nevýhody oproti ABS jsou křehkost a nižší tepelná odolnost (kolem 60 °C).

HD PLA– Tento materiál má stejné vlastnosti jako klasické PLA, tiskne se snadno a rychle velké předměty, ale přece jenom se v něčem liší.
Když tento materiál projde procesem žíhání, tak získá lepší tepelné a pevnostní vlastnosti. Po tomto
procesu se zvýší teplotní odolnost z 60°C až na 140°C (při této teplotě změkne, ale drží tvar) a zvýší se jeho mechanické vlastnosti. Při procesu žíhání probíhá změna vnitřní struktury materiálu a v důsledku toho je celý výtisk smrštěn o 1%, proto musí být model zvětšen právě o to 1%.

NYLON– Je to nesmírně silný a odolný  materiál. Je flexibilní v tenkých vrstvách a jeho nízký součinitel tření a vysoká teplota tání je vynikající volbou pro tisk funkčních a technických dílů. Tisk NYLONU je daleko pomalejší než tisk ostatních materiálů. Jeho teplota tání je kolem 160°C.

ABS-T– Je alternativa k ABS, se zvýšenou odolností proti povětrnostním podmínkám a UV záření. Je to vysoce kvalitní konstrukční termoplast. Výhodou tohoto materiálu je dobrá mechanická odolnost, tuhost, odolnost proti teplotním výkyvům.  Kvalita tisku i při náročných detailech i pro malé objekty, výborné vrstvení tisknutého objektu.

Některé naše výtisky

Follow by Email
Facebook