Materiál 3D výrobků

 

Tiskneme z materiálu ABS, PETG, PLA, HD PLA, Nylon, ASA, TPU, TPE, Nylon s příměsí carbonového vlákna.

 

ABS– Tento materiál je velice pevný. Jeho hlavními přednostmi jsou tepelná odolnost (odolává teplotám až 100 °C). Jeho nevýhodou je tepelná roztažnost. Při tisku větších předmětů se deformuje a někdy i praská při nestálé teploty kolem tiskárny. Ale toto u nás nehrozí, jelikož máme tiskárnu zakrytovanou a kolem tiskárny stálou teplotu, čili tiskneme i veliké díly z tohoto materiálu.

PETG– Tento materiál máme v ruce v podstatě dennodenně. Jsou z něj vyrobeny lahve na nápoje. Jeho výhody teplotní odolnost, nízká teplotní roztažnost a odolnosti vůči venkovní vlivům. Nevýhodou je omezené množství barev.

PLA– Tento materiál je vyrobený z kukuřičného škrobu. Jeho hlavní výhodou je velice nízká tepelná roztažnost a snadný tisk (vysoké rychlosti/nižší cena). Velice dobře se dá použít při tisku větších předmětů. Jeho nevýhody oproti ABS jsou křehkost a nižší tepelná odolnost (kolem 60 °C).

HD PLA– Tento materiál má stejné vlastnosti jako klasické PLA, tiskne se snadno a rychle velké předměty, ale přece jenom se v něčem liší.
Když tento materiál projde procesem žíhání, tak získá lepší tepelné a pevnostní vlastnosti. Po tomto
procesu se zvýší teplotní odolnost z 60°C až na 140°C (při této teplotě změkne, ale drží tvar) a zvýší se jeho mechanické vlastnosti. Při procesu žíhání probíhá změna vnitřní struktury materiálu a v důsledku toho je celý výtisk smrštěn o 1%, proto musí být model zvětšen právě o to 1%.

NYLON– Je to nesmírně silný a odolný  materiál. Je flexibilní v tenkých vrstvách a jeho nízký součinitel tření a vysoká teplota tání je vynikající volbou pro tisk funkčních a technických dílů. Tisk NYLONU je daleko pomalejší než tisk ostatních materiálů. Jeho teplota tání je kolem 160°C.

NYLON CF15– Je to nesmírně silný a odolný  materiál. Je flexibilní v tenkých vrstvách a jeho nízký součinitel tření a vysoká teplota tání je vynikající volbou pro tisk funkčních a technických dílů. S přídavkem, 15% carbonového vlákna se zvýší mnohonásobně jeho pevnost. Tisk NYLONU je daleko pomalejší než tisk ostatních materiálů. Jeho teplota tání je kolem 160°C

ASA– Je alternativa k ABS, se zvýšenou odolností proti povětrnostním podmínkám a UV záření. Je to vysoce kvalitní konstrukční termoplast. Výhodou tohoto materiálu je dobrá mechanická odolnost, tuhost, odolnost proti teplotním výkyvům.  Kvalita tisku i při náročných detailech i pro malé objekty, výborné vrstvení tisknutého objektu.

TPU– Termoplastický polyuretan , někdy též nazývané jako termoplastické kaučuky, jež se vyznačují svou velkou pružností. Při působení vnější síly je tedy lze  deformovat a poté opět zaujmou původní tvar.  TPU je  jemný, měkký, elastický, ohebný a přesto silný a odolný materiál. Použití je běžné jak v automobilovém průmyslu, tak ve zdravotnictví,  pro výrobu ochranných pouzder na mobilní telefony a tablety. Je netoxický .  Velmi dobře odolává olejům a tukům, ale není vhodné jej vystavovat rozpouštědlům a kyselinám. 

TPE–  materiál, který vznikl kombinací polymerů s termoplastickými a gumovými vlastnostmi. Typický TPE je měkký a pružný. V 3D tisku má využití v případě, že výsledný produkt musí být pevný a pružný zároveň. Má vysokou pružnost a vynikající odolnost proti oděru. Materiál neobsahuje žádné toxiny, ale stále není vhodný pro potravinářství. Tento materiál máme ve dvou různých variantách, které udávají míru elastičnosti: TPE 32 a TPE 88.

Follow by Email
Facebook