Naše práce od A po Z
Dnes bychom Vám chtěli ukázat naší práci od A až po Z, čili od návrhu až po samotný tisk. Každý náš zákazník přijde s nějakou představou či návrhem a my se ho všemi našimi silami snažíme zrealizovat jak je tomu třeba u tohoto projektu. Dostali jsme zadání ‚bratr má domácí malotraktor a my mu chceme dát model jako dárek‘.
Po pár rozhovorech jsme obdrželi fotky traktoru i se základními rozměry od kterých jsme se mohli odpíchnout a tak naše práce začala.
Samozřejmě jsme začali náčrty a rozvržením kam co bude patřit, tak aby vše sedlo tam kam má. Nebyla to snadná práce, ale byla to pro nás veliká výzva. Po rozměření a důkladného prostudování rámu, jsme začali kreslit.
Základní rám jsme měli hotový a tedy nezbývalo nic jiného než se pustit do modelování ostatních věcí. Práce šla velmi pomalu aby rozměry byli správné a součásti seděli na svých místech. Jak se říká nic se nedá uspěchat. Při modelování jsme věnovali velikou pozornost tomu, aby jsme přizpůsobili součásti k tisku samotnému. Šlo o to abychom se vyvarovali co nejvíce následnému post processingu (odstraňování podpor, broušení, lakování). Bylo to velice těžké přemýšlet nad tím, když máte namodelovat přes 150 dílů pro celý projekt.
Jak vidíte z obrázku tak práce pomalu postupovali a my jsme byli natěšený až začneme tisknout. No a nedalo nám to a pro zábavu jsme si už dopředu vytiskli díly co už se měnit nebudou a to byla kapota a všechny čtyři kola.
Následovali další konzultace o průběhu modelování a úprav modelu, které si zákazník přál.
Po tom co byli právě navržené díly jako rám, kapota a kola jakožto hlavní prvky, tak již modelování šlo o poznání lehčeji, protože díly musí klapnout vizuálně na svá místa. A právě se dostáváme k tomu jak bylo potřeba si na začátku vše správně rozvrhnout a rozměřit. Pokud bychom, právě v průběhu přišli na chybu, která se stala na začátku mohlo by to mít fatální důsledky a celý projekt by se opozdil a musel by se předělávat. Samozřejmě někdy jde něco změnit v průběhu modelování, třeba jednoduché věci na rámu které nejsou provázány s dalšími díly. Ale jakmile je nějaká součást provázaná začíná to býti komplikované. Musíte pak upravovat další a další modely (dominový efekt) a nemusíte poté ani tak dojít k správnému výsledku.
Po dlouhém modelování přicházela ta zábavnější část a to je samotný tisk. Tisk trval cca 2 dny a použit byl materiál PLA. Rám, kapota a další větší prvky byli tištěný tryskou 0.3 mm. Drobnější věci dokonce tryskou 0.2 mm. Jakmile byli všechny díly vytištěny, mohlo se jít stavět. Model byl slepován vteřinovým lepidlem, které krásně spojuje plastové díly. Rám kola vše se krásně kompletovalo. Horší byli menší díly ty se museli lepit pomalu a přidržovat pinzetou. V průběhu sestavování modelu mě stále napadali další a další věci k vylepšení, které jsme doplnili. Například podstaveček na celý model i se jménem darovanému. Tento projekt zabral cca 3 měsíce i přestávkami.