SLA/DLP tisk

V tomto článku bychom Vám rádi přiblížili technologii SLA/DLP,

její využití, výhody a nevýhody.

SLA/DLP technologie se výrazně liší od technologie FDM (nanášení plastu po vrstvách)

a to v mnoha aspektech.

První aspekt je přesnost. SLA/DLP technologie je přesnější než FDM a dají se docílit obrovské detaily. 

FDM technologie využívá postupného nanášení plastu ve vrstvách a k jejímu nanášení je zapotřebí pohyb ve všech osách. Zde začínají první nepřesnosti a tolerance. Máte zde 4 krokové motory, které způsobují pohyb všech os, ale stačí špatné napnutí řemenu, náraz trysky do výtisku a je malér. Další možnosti případných nepřesností jsou teplota trysky a vyhřívané podložky, průměr trysky, nastavení tiskového programu a nakonec jak je správně sestavená tiskárna

Tyto starosti odpadají u technologie SLA/DLP. Tato technologie využívá také postupné nanášení vrstev, 

nejedná se o plast, ale o fotocitlivéhý resin (pryskyřice). Je zde pouze jeden krokový motor, který pohybuje s osou Z nahoru a dolů.

Za použití SLA tisku lze tisknou s výškou vrstvy od 0.01 mm, zatímco FDM lze využít od výšky vrstvy 0.05 mm.

SLA v podstatě nepotřebuje žádný postprocessing, když nepočítáme odstranění podpor, které při troše zručnosti a cviku lze odstranit velice jednoduše a místa se lehce přebrousí jemným brusným papírem.

Tato technologie se i výborně hodí pro tisk tvarově složitých prstýnků a šperků které by byli složité pro ruční zpracování. Vlastníme právě speciální resin pro odlévání, který se v sádrové formě po ohřátí vypaří bez jakýchkoliv zbytků a zbyde pouze čistá forma pro odlití kovem.

Další výhodou je možnost sériové výroba, protože k vytvrzení resinu dochází po celé velikosti tiskové plochy. Například když se bude tisknout jeden prstýnek, tak bude cena tisku stejná jako když se jich vytiskne dvacet. Rozdíl bude pouze v použití množství použitého materiálu.

 

Nejlepší je model do tiskárny umístit pod úhlem 45°, aby se každá vrstva lépe odlepovala od FEP folie (folie na dně vaničky s resinem), protože čím menší styčná plocha tím lepší pro tisk a namáhání tisknutého modelu.

 

Na obrázcích můžete názorně vidět umístění modelu ve sliceru pod úhlem 45°  a následné umístění podpor.

Následně se musí pečlivě protřepat resin, aby se řádně promíchal a nesnížila se kvalita tisku.

Takto vypadá model po vytištění. Jsou na něm zbytku resinu a má na sobě podpory. Na řadu přichází ošetření výtisku. Ošetření výtisku je cyklus čištění a vytvrzování. Výtisk ponoříme i s podporami do ultrazvukové čističky s IPA (isopropylalkohol) po dobu asi 180 sekund. Kdybychom nechali výtisk déle v této lázni mohlo by se stát, že se model poškodí a dost zkřehne. Po vyndání z lázně výtisk opláchneme vodou. Takto očištění model nesmí být na dotek mastný, pokud je, celý proces opakujeme. Následně model vložíme do UV lampy, kde dojde k jeho dotvrzení. Stačí využít obyčejnou lampu na nehty u které byli zaměněny UV zářivky s vlnovou délkou 365 nm za led UV s vlnovou délkou 405 nm, aby se model správně vytvrdil. Výtisk tedy vezmeme a umístíme na otočný podstavec aby se rovnoměrně vytvrdil. Toto vytvrzování trvá přibližně 2-5 minut (záleží na velikosti výtisku) pokud se jedná o výtisk ze speciálního resinu na odlévání, doba vytvrzování je až 9 hodin.

Celý proces pokračuje odstraněním podpor a lehkým zabroušením těchto míst, následuje úprava barvami a airbrushem. 

Další výtisky ze SLA/DLP.

Follow by Email
Facebook