Vyhlazování 3D výtisku acetonem

V tomto krátkém článku si ukážeme způsob jak vyhladit výtisk jednoduchým postprocessingem. Výtisk se dá mnoha způsoby povrchově upravovat například: tmelením, stříkáním plniče a broušením. Ale existuje další způsob jak povrchově upravit výtisk a to za použití Acetonu. Tento způsob funguje pouze na určitý druh materiálu. Nejvíce na materiál ABS ASA

 

Pro ukázku máme model sovy, který si vytiskneme.

Jak můžete vidět jsou na výtisku vidět vrstvy tisku. Tisknuto tryskou 0.3 mm výškou vrstvy 0.2 mm.

 

Je několik způsobů jak aceton aplikovat. První způsob je, že se vloží do uzavíratelné sklenice papírový ubrousek napuštěný acetonem a poté výtisk na podstavci. Potom sklenici pomalinku odspodu ohříváme. Tímto způsobem se urychlí proces vypařování acetonu. Další možností je je výtisk přímo smáčet v acetonu, ale zde hrozí vysoké naleptání povrchu a znehodnocení výtisku. My využíváme kombinaci těchto dvou. Nejdříve dáme do sklenice ubrousek nasáknutý acetonem. Vložíme výtisk na podstavci a lehce ho polijeme acetonem, aby se naleptání urychlilo. Nepoužíváme příhřev.

Tížený výsledek můžete posoudit sami.

 

Naleptáním povrchu se může stát, že se nějaké detaily ztratí, proto je s tím třeba počítat. Ale výsledek je výborný. Výtisk vypadá jako by nebyl tištěný, ale byl odlitý z formy.

 

 

Follow by Email
Facebook